Vores slogan er “Styrk dine medarbejdere”, og vi er overbeviste om, at virksomheder trives, når deres medarbejdere er glade. Men hvem er personerne bag VisionWillow? Hvad motiverer dem og holder dem i gang? I vores serie “Lær VisionWillow at kende” bestræber vi os på at finde ud af det.

Først er det Sys Mindedahl, vores Customer Success Manager, som startede hos VisionWillow den 1. januar.

Kan du føre os gennem din professionelle rejse indtil videre?

Jeg har en baggrund i datalogi og har arbejdet i ITSM-branchen (IT Service Management) siden mit første job som supporter i 2002.

I årenes løb har jeg fået erfaring i ledelsesroller inden for ITSM og har fungeret som teamleder for teams involveret i digital transformation, AI, ML, BI og automatisering.

Hvordan stødte du første gang på VisionWillow, og hvad fik dig til at slutte dig til os?

Mit første møde med VisionWillow var, da virksomheden stadig var kendt som “Syscom”. Dengang valgte jeg dem som partner til implementering af ITSM i min tidligere virksomhed Egmont, hvor jeg arbejdede som Service Desk Manager. Under implementeringsprocessen havde jeg mulighed for at møde Finn, og vi holdt sporadisk kontakt i de følgende år.

Efter seks eller syv år besluttede jeg mig for at forlade mit job og tage en fire måneders pause. Jeg indså, at jeg havde brug for en mere fleksibel balance mellem arbejde og privatliv i den periode. Det var der, jeg kontaktede Finn for at diskutere fremtiden, og jeg er begejstret for, at vi var i stand til at finde det perfekte match for mig hos VisionWillow med en 50/50 kombination. Jeg kan virkelig godt lide den måde, VisionWillow fungerer på, og den værktøjskasse, vi bruger til at hjælpe vores kunder.

Kan du forklare din rolle hos VisionWillow?

Jeg er Customer Success Manager, og mit primære mål er at sikre, at vores kunder får mest muligt ud af de værktøjer, vi leverer.

Med min seks til syv års erfaring på den anden side af bordet, hvor jeg arbejder ud fra kundens perspektiv, kan jeg tilbyde værdifuld indsigt og vejledning. Denne stilling giver mig mulighed for at forstå kundens behov og bekymringer, hvilket i sidste ende gavner både kunden og VisionWillow.

Hvad får VisionWillow til at skille sig ud som en arbejdsplads?

VisionWillow skiller sig ud som den mest fleksible og jordnære arbejdsplads, jeg har haft fornøjelsen af at være en del af. Den er fyldt med geniale individer og tilbyder et globalt miljø, hvor tillid til vores evne til at udføre jobbet ikke kun forventes, men også er ubestridt.

Jeg sætter virkelig pris på min frihed i min rolle, og der er altid støttende kolleger til rådighed for at høre mig, give feedback og arbejde sammen om at finde de bedste løsninger til vores kunder.

Vores værdidrevne tilgang er noget, jeg værdsætter. Vi prioriterer at give værdi til vores kunder frem for blot at sælge konsulenttimer. Det er et forfriskende perspektiv, og det var en af hovedårsagerne til, at jeg besluttede at slutte mig til VisionWillow. Vi lægger vægt på at gøre kunderne opmærksomme på den værdi, de vil modtage, allerede før der kommer konsulentgebyrer i spil.

Hvad motiverer dig til at gå på arbejde?

Jeg finder enorm motivation i vores kunder og deres ideer og projekter. Jeg nyder at tackle udfordringer og finde måder at gøre folks liv lettere på.

Da jeg kommer fra Service Management-verdenen, forstår jeg medarbejdernes problemer og udfordringer i supportfunktioner. De er ofte underkendte, og det er min mission at gøre deres liv lettere. Når jeg lykkes med det, giver det mig yderligere motivation.

Hvad laver du udover dit job hos VisionWillow?

Da jeg arbejder deltid, har jeg mulighed for at forfølge mit kreative eventyr i den anden halvdel af min tid. Jeg har mit eget firma, som er mit passionsprojekt. Det optager en betydelig del af min tid, da jeg laver keramik, stearinlys og forskellige håndværksartikler.

Det er et privilegium at kunne kombinere to ting, jeg elsker.

Nævn tre ting, som de fleste mennesker ikke ved om dig.

  1. Jeg boede et år i Dar Es Salaam i Tanzania, hvor jeg arbejdede i ledelsen og sundhedsindustrien.
  2. Jeg har to bachelorgrader. en i datalogi og en i ernæring og fysisk aktivitet.
  3. Jeg er uddannet sportsskadesterapeut og laver akupunktur, cupping, Kinesio tape og sportsmassage.